Ubytovna
Od ledna letošního roku navštěvujeme 2x týdně komunitu na ubytovně. Členové této komunity se kvůli charakteru ubytování často proměňují. Přesto zde žijí rodiny s dětmi, které projevily zájem o společné aktivity. Součástí této komunity jsou i senioři, kteří se taktéž zapojují do snah o komunitní akce a o poznání svých spoluobyvatel.
Komunita začala plánovat dětský den s opékáním buřtů. Akci předcházelo několik komunitních setkání na toto konkrétní téma. V rámci těchto setkání se plánoval harmonogram a aktivity pro děti. Komunita si rozdělila úkoly, které bylo potřeba do data akce splnit. Veškeré kompetence byly předány komunitě.
V den akce jsme poskytli výtvarné potřeby a další materiál potřebný pro realizaci. Byly uskutečněny pohybové hry pro menší i větší děti, které plánovali a realizovali rodiče těchto dětí. Děti byly odměněny balíčky sladkostí, které pro ně nejsou každodenní záležitostí. Dále děti s dospělými vyráběly papírové květiny. Někteří rodiče se ujali malování na obličej a děti si tak mohly vyzkoušet být v kůži svých oblíbených postav či zvířátek. V průběhu akce lídryně komunity s dopomocí dalších opékala na grilu buřty pro celou skupinu zúčastněných. Tento čas strávený společně byl pro tyto klienty příjemnou změnou oproti jejich všedním dnům, které většinou tráví za zavřenými dveřmi svého pokoje. Kromě rodičů a dětí se průběžně zapojovali i další dospělí členové komunity včetně seniorů.
Akce byla velkým přínosem pro další komunitní práci v této lokalitě. Díky předaným kompetencím komunita zjistila, že jsou vůbec schopni takové akce pořádat. Zároveň akce poskytla obyvatelům komunity neformální příležitost k setkání a ukázala možnost, jak lze společně trávit volný čas a dala prostor k navazování kontaktů a rozhovorů. Rodiče měli příležitost zamýšlet se, jak mohou se svými dětmi trávit společný čas, tím došlo k rozšíření jejich rodičovských kompetencí. Obyvatelé ubytovny projevili zájem o realizaci dalších podobných komunitních akcí v budoucnu.
Muž z Ukrajiny
Muž, 62 let, původem z Ukrajiny, češtinu příliš neovládá, žije tu přes 20 let. Loni byl dlouhodobě hospitalizován v nemocnici kvůli rozsáhlému neurologickému onemocnění. Vzhledem k dlouhodobé hospitalizaci přišel o práci i bydlení a skončil na ulici. Na konci roku 2023 mu procházela doplňková ochrana a průkaz totožnosti, což musel řešit v místě trvalého pobytu (Havířov). Kvůli nadcházející zimě a komplexním problémům jsme klienta dočasně dostali na noclehárnu, kde mají nasmlouvaného lékaře a mohl se tak začít řešit zdravotní stav. Zjistilo se, že pán má další akutní i chronická onemocnění, a zimu venku by tedy pravděpodobně nepřežil. Doklady a doplňkovou ochranu jsme po několika návštěvách cizinecké policie dokázali vyřešit. Přihlásili jsme ho na ÚP a vyřídili dávky hmotné nouze. Nyní se pán již nachází na ubytovně, je v kontaktu s dcerou a vnučkou a daří se mu mnohem lépe. Nyní chceme pracovat na vyřízení ID a zlepšení jeho socioekonomické situace, protože stále pobírá pouze životní minimum.
NDC 1
Klient Denis, 27 let, dětství prožil v dětském domově. Po opuštění dětského domova se, dle svých slov, chytil špatných lidí a udělal hodně špatných věci. Velmi zamlklý, introvertní, nechce o osobních věcech mluvit, ani o problémech nebo věcech, které nepojmenovává konkrétně. Začal využívat služeb NDC. Stranil se ostatních klientů, s nikým nechtěl mluvit. S pracovníky navazoval hovor velmi omezeně. Ustrašený, na vše se dotazuje a žádá o povolení. V NDC využíval potravinovou pomoc, hygienický servis, praní a sušení prádla. Žije u kamaráda v hájence v Pňově, kde přespává na seně.
Občas sděluje konflikty s kamarádem. S jinými lidmi se nestýká. V průběhu využívání služby NDC navazuje kvalitnější vztah s pracovníky, je více hovorný, sdílný, s ostatními klienty se také více zapojuje do hovoru. Chce řešit svou situaci, ale neví jak. Chce hlavně práci, aby měl finance a pak si mohl zaplatit bydlení. Ze své životní situace je velmi vyčerpaný, unavený a naštvaný. Schůzky v NDC využívá na hledání pracovních nabídek a využívá služební telefon, aby si mohl domluvit termíny pohovoru. Pracovníci nabízejí i neveřejné pracovní nabídky. Denis absolvoval několik pracovních pohovorů. Lákala ho práce v pohostinství, uměl vařit, rád by dělal obsluhu. Před pohovorem vždy využil sprchu a čistě se oblékl, aby zvýšil šanci na úspěch. Jednoho dne přichází a sděluje, že získal pracovní místo v indické restauraci, kde bude pracovat jako číšník. Denis do práce nastoupil a služby NDC již nevyužívá. Nemáme zprávy, jak se mu v zaměstnání daří.
Matka a dcera z Ukrajiny
Klientka přijela do České republiky s rodinou – matkou a dcerou Jaroslavou – v březnu 2022, na začátku války na Ukrajině. Její dcera má speciální zdravotní potřeby, což situaci celé rodiny zkomplikovalo a zvýšilo náročnost adaptace v nové zemi. Po příchodu využila klientka širokou škálu námi poskytovaných služeb pro adaptaci. Spolu s interkulturními pracovnicemi získala informace o možnostech a právech, které jsou v ČR pro uprchlíky k dispozici, a také asistenci při vyřizování dokumentace a prodlužování víz. Dále jsme jí pomohli se zajištěním zdravotního pojištění, aby měla celá rodina zajištěný přístup ke zdravotní péči. Vzhledem k jazykové bariéře byla také velmi důležitá pomoc s doprovody a tlumočením při návštěvách úřadů a dalších institucí.
V současné době klientce pomáháme s vyřízením víz a s kontrolou nájemních smluv, protože se stěhuje do klasického pronájmu, což pro ni znamená důležitý krok k dlouhodobější stabilitě v ČR. Klientka se pravidelně účastní adaptačních seminářů pořádaných pro adaptaci, kde se probírají různá témata důležitá pro adaptaci uprchlíků. Tyto semináře jí pomohly zorientovat se v novém prostředí a zvládnout každodenní výzvy, kterým v České republice čelí. Její dcera Jaroslava se loni navíc zúčastnila příměstského tábora organizovaného projektem, kde měla příležitost navázat kontakt se svými vrstevníky a tvořit nová přátelství.
Klientka pravidelně dochází k psycholožce, která ji podporuje při zvládání stresu z nové životní situace. Konzultace jí pomáhají vyrovnat se s pracovními nároky, se kterými se musí v ČR vyrovnat, i s náročnou rodinnou situací spojenou se zdravotním stavem její dcery. Psycholožka jí pomáhá zvládat úzkosti a únavu, které ji provázejí od příchodu do ČR. Díky projektu Lehkosti získala klientka nástroje a informace potřebné k adaptaci v nové zemi. Psychologická pomoc jí pomáhá zvládat emoční zátěž a udržet psychickou stabilitu, což jí umožňuje lépe zvládat životní změny a poskytovat dceři potřebnou péči.